רגע לפני ההקרנות החגיגיות של "בילבי", תפסנו את לירון טופז לכמה שאלות :

איך נולד הרעיון לסרט?
לירון : "זה התחיל ממשבר מאוד גדול שהוליד את הרעיון לסרט. את כל הפרטים בהרחבה אספר באירוע בסינמטקֿ

 כמה אנשים עבדו על הסרט ? במשך כמה זמן ?
מהרעיון הראשוני עד לסיום עבדנו כ- 9 חודשים. אם הייתי צריך להעריך הייתי אומר שבסה"כ היו לנו יותר ממאה אמנים שונים שעבדו על הסרט בשלב כזה או אחר".

איך הרגשת כשבעצם בפעם הראשונה שאולפני דרימוורקס עושים סרט קצר , זה אתה כותב ומביים אותו ?
זאת חוויה מטורפת. לראות רעיון שלך מבוצע על ידי צוות של מעל מאה אנשים, באחד הסטודיואים הטובים בעולם זאת הזדמנות מטורפת ואני מאוד מעריך אותה. את הסרט אמנם כתבתי לבד, אבל לתהליך הבימוי והאנימציה הצטרפו אליי שני חברים מאוד קרובים שלי בסטודיו, ואנשים סופר מוכשרים. "בילבי" הפך להיות הבייבי שלנו. כשהבנו שאנחנו הראשונים שמקבלים אור ירוק להיכנס להפקה, מאוד התרגשנו. הקרנת הבכורה שלנו תהיה באירוע הסוגר של פסטיבל האנימציה אנסי. זה מעמד מאוד מכובד, ואנחנו מאוד שמחים להזדמנות הזאת.

טיפ שלך כדי להיות אנימטור מצוין ולהגיע רחוק ?
וואו.. יש לי כל כך הרבה מה להגיד בנושא. אני חושב שהדברים המרכזיים שאני אגיד יישמעו די קלישאתיים ובנאליים, אבל זה בגלל שהם מאוד נכונים.

לעבוד קשה, לעבוד קשה ושנמאס אז לעבוד עוד יותר קשה. אני באמת מאמין שעבודה קשה תיקח אותך הרבה יותר רחוק מכל דבר אחד. אנשים יודעים את זה, אבל לא באמת מבינים את זה. לא מבינים עד כמה עבודה קשה חייבים לעשות כדי בכלל להתחיל להבין מה זה אנימציה. זה צריך להיות כמו טבע שני שלך, שלא תחשוב בכלל על המכניקה ועל העקרונות. שתתרכז אך ורק בפרפורמנס של הדמות. זה תהליך שלוקח הרבה זמן, ובדרך אנשים מחפשים קיצורי דרך. זה נכון לגבי כמעט כל מקצוע בחיים, במיוחד במקצועות האנימציה, מידול תאורה וכו.. משום שהם מאגדים בתוכם כל כך הרבה יכולות שאתה חייב לשלוט בהם. ככל שתעבוד יותר קשה תצבור יותר בטחון.

לא להתעצל, לא לנסות לעשות קיצורי דרך. הרבה פעמים אני נותן הערות לסטודנטים שלי, כמו לצלם רפרנס מחדש. הם מרגישים שלצלם רפרנס זה לחזור אחורה, והם כבר מתים להתקדם קדימה. אז הם מתעצלים, ואומרים שיתקנו כבר באנימציה. מה שהם לא מבינים, שצעד קטן כזה כמו להתכונן מחדש יעזור להם להגיע למטרה הרבה יותר מהר. זה אולי נראה לחזור אחורה, אבל זה קפיצות קדימה. הסטודנטים שמקשיבים לזה, מגיעים לתוצאות הכי מהר.

לא לנסות לייצר כל אנימציה לתיק עבודות. זה משתק, וזה מכניס לחץ מיותר. ההמלצה הכי גדולה שלי היא פשוט לעשות המון תרגילים לא למטרת תיק עבודות אלא פשוט  כדי להתאמן. אחרי כמה חודשים, אתם תראו קפיצה משמעותית. אז זה השלב שאפשר להתחיל לחשוב על איזה מהתרגילים האלה שווה לתיק עבודות, ולחזור אליו. זאת הגישה שלי ואני רואה את התוצאות אצל הסטודנטים.

לא להראות את האנימציה לאנשים שמאוד קרובים לכם ולא מבינים בתחום. סביר שהביקורת שתשמעו זה "איזה יופי", "מדהים" , "אתה כזה מוכשר" אבל זה לאו דווקא יהיה מדויק. כמובן שחיזוקים חיוביים זה חשוב, אבל זה לא באמת עוזר לך להתקדם. בשביל זה חשוב להראות למורה שלך, לבחור מנטורים שאתה באמת מעריך את הדעה הכנה והמקצועית שלהם, ולהראות להם כדי לקבל ביקורת. כאנימטור, חשוב שיהיה לך עור עבה , ולא להיעלב אם הביקורת היא חריפה. המטרה שלה היא .לעזור לך ללמוד מהטעויות של עצמך ולקבל הכוונה מהניסיון של המורה

מאסטר קלאס עם לירון טופז והקרנת בכורה של הסרט "בילבי" יתקיימו בימים רביעי עד שישי, 20 - 22 ביוני בסינמטק ת"א ובקמפוס IAC.

לפרטים והרשמה